جزئیات خبر


گیاه کنجد برای نخستین‌بار در اراضی شرکت کشت‌ و صنعت سرخس کشت شد

گیاه کنجد برای نخستین‌بار در اراضی شرکت کشت‌ و صنعت سرخس کشت شد
1396/12/2

سرپرست شرکت کشت و صنعت سرخس از کشت گیاه کنجد توسط این شرکت برای نخستین بار با رویکرد تغییر الگوی کشت محصولات خبر داد.
حسن مهدی‌زاده در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: در سال زراعی 97 – 96، مساحت 2 هزار متر مربع از اراضی شرکت به کشت گیاه کنجد در قالب طرحی آزمایشی اختصاص داده شده است.
وی ادامه داد: به این منظور، پنج رقم کنجد شامل ارقام داراب 14، اولتان، دشتستان، هلیل و یلووایت کشت شده‌اند.
مهدی‌زاده با اشاره به اهداف شرکت کشت و صنعت سرخس از کشت این دانه روغنی گفت: پس از ارسال اطلاعات مربوط به شرایط آب و هوا و خاک اراضی این شرکت به کارشناس مرکز تحقیقات کشاورزی مشهد، کشت پایلوت کنجد در دستور کار قرار گرفت.
وی ادامه داد: علاوه بر این، کاهش تعداد دفعات آبیاری از طریق کشت انتظاری، بهره‌گیری بیشتر از نزولات آسمانی، مقاومت نسبی به خشکی، تغییر الگوی کشت و نیز انتخاب بهترین رقم مناسب برای اقلیم سرخس، بخشی دیگر از رویکرد شرکت برای کشت این محصول به شمار می‌رود.
مهدی‌زاده درباره روش آبیاری این محصول گفت: در حال حاضر، نیاز آبی اراضی اختصاص داده شده به کشت کنجد، با استفاده از روش نشتی تأمین می‌شود.
سرپرست شرکت کشت و صنعت سرخس ادامه داد: در صورت موفق بودن کشت پایلوت کنجد و نیز مشخص شدن رقم مناسب، این گیاه در سطوح وسیع‌تر کشت خواهد شد تا به توان در آینده‌ای نه چندان دور با دریافت مجوز به عرصه تولید بذر و فروش محصول به دست آمده از این گیاه با برند رضوی وارد شد.
 451-96

نظر شما