جزئیات خبر


آغاز عملیات اجرای طرح آبیاری 500 هکتاری اراضی کشت و صنعت سرخس

آغاز عملیات اجرای طرح آبیاری 500 هکتاری اراضی کشت و صنعت سرخس
1396/8/25

سرپرست شرکت کشت و صنعت سرخس از آغاز عملیات اجرای طرح آبیاری 500 هکتاری اراضی این شرکت خبر داد.
حسن مهدی‌زاده در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی  رضوی بیان کرد: در این طرح قرار است اراضی مربوط به تمامی چاه‌های واحد زراعت یعنی 13 حلقه چاه به سیستم‌های آبیاری نوین مجهز شود.
وی ادامه داد: این سیستم‌ها شامل آبیاری تحت فشار و بارانی از نوع سنتر لینیر و همچنین تحت فشار قطره‌ای از نوع نوار تیپ و آبیاری کم فشار است.
مهدی‌زاده، هدف از اجرای این طرح را مدیریت صحیح و استفاده بهینه از منابع آب چاه‌ها با توجه به کاهش و افت شدید منابع آب زیرزمینی، بالارفتن راندمان مصرف آب آبیاری و همچنین افزایش سطح زیرکشت محصولات عنوان کرد.
وی اعتبار این طرح را حدود 25 میلیارد ریال برآورد کرد و افزود: اعتبار طرح تجهیز 500 هکتار از اراضی شرکت به سیستم آبیاری تحت فشار، از محل اعتبار بند 6 تبصره 4 قانون بودجه سال 1395 تأمین شده است.
مهدی‌زاده ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود این طرح در نیمه نخست سال 1397 به اتمام برسد.
وی با اشاره به محصولات قابل کشت در اراضی مذکور، گفت: این اراضی به کشت یونجه، گندم، کلزا و ذرت علوفه‌ای اختصاص داده خواهد شد.
مهدی‌زاده ادامه داد: با اجرای این طرح، اراضی تجهیز شده این شرکت به سیستم‌های نوین آبیاری به حدود 600 هکتار می‌رسد.
وی میزان بهره‌وری آب در شیوه قبلی را حدود 30 الی 40 درصد اعلام کرد و افزود: با اجرای سیستم‌های آبیاری کم فشار  و نیز تحت فشار بارانی و قطره‌ای، پیش‌بینی می‌شود این رقم به حدود 70 الی 80 درصد افزایش پیدا کند.
سرپرست شرکت کشت و صنعت سرخس ادامه داد: در روش آبیاری قبلی میزان تلفات آب زیاد و بهره‌وری آبیاری نیز بسیار پایین بوده است که با اجرای طرح‌های نوین آبیاری، ضمن کاهش تلفات آب، راندمان مصرف آب آبیاری افزایش خواهد یافت.
 
339-96

نظر شما