جزئیات خبر


افزایش 15 درصدی تولید گندم شرکت کشت ‌و صنعت سرخس

افزایش 15 درصدی تولید گندم شرکت کشت ‌و صنعت سرخس
1396/5/29

سرپرست شرکت کشت و صنعت سرخس از افزایش حدود 15 درصدی تولید گندم در هر هکتار از اراضی این شرکت در مقایسه با سال گذشته خبر داد.
حسن مهدی‌زاده در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان اقتصادی رضوی بیان کرد: این شرکت از مجموع حدود 128 هکتار اختصاص داده شده به کشت گندم طی سال زراعی 96 – 95، در مجموع حدود 600 تن محصول برداشت کرده است.
وی ادامه داد: این ارقام، بهاره و شامل پیش‌تاز، پارسی، پیش‌گام، چمران و بهار است.
مهدی‌زاده، آماده‌سازی اراضی به نحو مطلوب قبل از کاشت را از جمله دلایل افزایش تولید امسال عنوان کرد و افزود: همچنین می‌توان کشت به موقع، استفاده از ادوات مکانیزه برای انجام تمامی مراحل کاشت، داشت و برداشت، کنترل به موقع علف‌های هرز، آفات و بیماری‌ها، مدیریت تغذیه‌ای و کوددهی و نیز آبیاری به موقع و مورد نیاز را نام برد.
وی ادامه داد: این محصول به وسیله کمباین‌های سنگین نیوهلند و مدیون کلاس 310 برداشت شده است که دارای حداقل ریزش با سطح کار بالا می‌باشند.
مهدی‌زاده با اشاره به افزایش راندمان تولید از 3 تن در واحد سطح به حدود 5 تن طی سه سال گذشته، گفت: با توجه به بالا بودن سطح زیر کشت گندم، تمام تلاش کارشناسان شرکت در راستای افزایش راندمان تولید متمرکز شده است.
وی ادامه داد: در کشت سال زراعی 96-95، برای اولین بار از چندین رقم بذر گواهی شده با هدف بررسی راندمان تولید بذر گندم با توجه به شرایط آب و هوایی شهرستان سرخس، استفاده شد.
مهدی‌زاده درباره گستره فروش گندم شرکت کشت و صنعت سرخس گفت: این محصول با توجه به نرخ تضمینی خرید دولت، به اتحادیه‌ها و سیلوهای گندم طرف حساب دولت تحویل داده می‌شود.
وی آبیاری این اراضی را از نوع ردیفی و بارانی تحت فشار سنترپیوت عنوان کرد و گفت: از جمله مزایای آبیاری از طریق سیستم تحت فشار سنترپیوت، می‌توان به بالارفتن راندمان مصرف آبیاری، یکنواختی مقدار پخش آب در اراضی، کاهش هزینه‌های کارگری و افزایش سرعت آبیاری، اشاره کرد.
178-96

نظر شما